Kamyon Ehliyeti

Go beyond logistics, make the revolution business.

kamyon ehliyeti
kayseri kamyon ehliyeti
Kamyon – Çekici Ehliyeti

Kamyon ehliyeti yeni ehliyet sınıflandırması ile C sınıfı olarak adlandırıldı. 3500 kg 7500 kg arası araçlar  C1, 7500 kg ve üstü araçlar ise C sınıfı kamyon sınıfındadır. Kamyon sürücü belgesi almak için önşartlar bulunmaktadır. 21 yaşını doldurmuş sürücü adayı C sınıfı sürücü belgesi için başvuruda bulunabilir. C sınıfı ehliyet almak için önşartlardan en önemlisi B sınıfı ehliyet almadan C sınıfı ehliyet alınamaz.

Kamyon sürücü belgesi ile hangi araçlar kullanılır ?

C sınıfı Kamyon sürücü belgesi aldığınızda Motorlu Bisiklet Atv Otomobil ve C1 sınıfı kamyon kullanabilirsiniz.

Kamyon sürücü belgesi almak için önşartlar nelerdir ?

Kamyon Sürücü belgesi almak için önşartlar arasında 21 yaşını geçmiş olmak ve B sınıfı ehliyete sahip olmak sayılabilir.18 yaşınızı doldurduysanız 3500-7500 kg arası yüklü ağırlığa sahip kamyonları kullanabileceğiniz. C1 sınıfı kamyon sürücü belgesini alabilirsiniz.

Kamyon sürücü belgesi almak için hangi ehliyete sahip olmak gereklidir ?

Kamyon sürücü belgesi almak için öncelikle B sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir.

Kamyon Çeşitleri ?

C1 Sınıfı Kamyon :

C1 sınıfı kamyon azami yüklü ağırlığı 3.500 kg-7.500 kg arası olan kamyon ve çekicilerdir. Bu tip kamyonları kullanmak için C1 sınıfı ehliyet almak gerekmektedir.

C1E Sınıfı Kamyon :

C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar C1E sınıfına girerler. C1E sınıfı ehliyet ile kullanılabilirler.

C Sınıfı Kamyon :

Kamyon olarak tanımlanan tüm araçlar C sınıfı Kamyon kategorisine girer. 7500 kg altı olan araçlar için C1 sınıfı ehliyet yeterliyken 7500 kg üstü kamyonlar için C sınıfı Kamyon ehliyeti gerekmektedir.

CE Sınıfı Kamyon : (TIR)

C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar CE sınıfı Kamyon (Tır) olarak adlandırılır. Tır kullanmak için mutlaka CE Sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.

kamyon ehliyeti

Arama Terimi Girin